Tu podaj tekst alternatywny Tu podaj tekst alternatywny

Padel to sport rakietowy, który wywodzi się z Hiszpanii. Nazwa pochodzi od słów „paddle” i „tennis” i została opisana jako połączenie tenisa i tenisa stołowego. Został opracowany na początku lat 80-tych przez IMM, dział sportowy FC Barcelona, z ideą stworzenia łatwego do nauczenia się sportu, który mógłby być uprawiany zarówno przez graczy, którzy byli już wykwalifikowani w innych sportach rakietowych, jak i tych z niewielkim lub żadnym doświadczeniem.

Istnieją dwie wersje padla: padel plażowy i padel halowy. W padlu plażowym rozmiar kortu jest mniejszy niż w przypadku tradycyjnych kortów tenisowych, ale mecze rozgrywane są według tego samego systemu punktacji. Mecze rozgrywane są również na korcie piaskowym, a nie na twardej nawierzchni, takiej jak beton czy asfalt. 

Padel plażowy jest rozgrywany w turniejach, w ligach i w grze swobodnej, podobnie jak zwykły tenis. Kryte korty do padla są prostokątne, z płaską drewnianą podłogą zamiast piasku. Mecze rozgrywane są do 11 punktów, a nie do 4 gier; jeśli obaj gracze osiągną 10 punktów w tym samym czasie, to grają tak długo, aż jeden z graczy uzyska dwupunktową przewagę nad przeciwnikiem.

Więcej o sporcie znajdziesz na stronie https://jasportowiec.pl/ .