Tu podaj tekst alternatywny Tu podaj tekst alternatywny

Wiele źródeł twierdzi, że niebieskie światło może powodować uszkodzenia siatkówki, co może prowadzić do ślepoty. Niebieskie światło jest częścią widma widzialnego, które pochodzi ze słońca, a także z żarówek opartych na diodach ledowych i innych nowoczesnych źródeł oświetlenia.

Ludzkie oko ewoluowało tak, aby być niezwykle wrażliwe na niebieskie światło. Jest ono ważną częścią naszego rytmu okołodobowego, czyli cyklu sen-budzenie, który sprawia, że czujemy się czujni w ciągu dnia i senni w nocy. Niebieskie światło pomaga nam również dokładniej rozróżniać kolory.

Niedawno stwierdzono, że niebieskie światło najskuteczniej pomaga ludziom utrzymać rytm okołodobowy podczas nocnych zmian w pracy. Jednak badania sugerują również, że niebieskie światło może powodować pewne przejściowe problemy z chorobami oczu, takimi jak jaskra i zwyrodnienie plamki żółtej.

Niebieskie światło jest emitowane przez wszystkie ekrany LCD, w tym telewizory i komputery. Starsze telewizory plazmowe mają wbudowane filtry ograniczające tę emisję, aby chronić wzrok widzów, ale nowsze modele nie mają tych filtrów. W rzeczywistości producenci coraz częściej dodają niebieskie diody LED do swoich ekranów, aby nadać im bardziej zaawansowany wygląd – jeden producent twierdzi nawet, że jego nowy model telewizora całkowicie eliminuje czerwone i zielone piksele! Niektórzy zalecają używanie okularów z żółtymi soczewkami, które blokują niebieskie światło podczas oglądania telewizji lub siedzenia przed komputerem. Więcej o technologii znajdziesz na stronie https://supertechnology.pl/ .