Tu podaj tekst alternatywny Tu podaj tekst alternatywny

W ostatnim czasie projektowanie oparte na BIM znacznie zyskuje na popularności. W związku z tym warto zadać sobie pytanie, czy standardowe projektowanie 2D już przestało mieć znaczenie? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi będzie oczywiście niemożliwe. Klasyczne podejście do pracy nad projektem jest nadal bardzo powszechnie praktykowane, jednak BIM stało się znacznym ułatwieniem i dlatego stopniowo zaczyna zamieniać się w standard.

Uniwersalność, holistyczne podejście i profesjonalizm – to tylko niektóre cechy BIM, na które można wskazać jako niekwestionowane zalety tego podejścia. Proces komunikacyjny, a także proces pracy nad projektem na wszystkich etapach realizacji ulega znacznemu uproszczeniu i przyspieszeniu – wszystko odbywa się na bieżąco, w czasie rzeczywistym i prowadzi do stworzenia wizji, która z bardzo dużym prawdopodobieństwem będzie odpowiadała wszystkim zaangażowanym w projekt.

Oprogramowanie BIM to oczywiście swoisty skrót myślowy, który pochodzi z podejścia opartego na modelowaniu informacji o budynku tworząc jego cyfrowy zapis, a tak naprawdę pojęcie sprowadza się do wszystkich programów, które obsługują wyżej wymienioną technologię. Co ważne, przy wybieraniu odpowiedniego programu należy zwrócić uwagę na to, czy obsługuje on wszystkie popularne rozszerzenia, a także czy będzie w stanie otworzyć pliki w rozdzielczości 2D, tak aby można było potraktować je jako punkt wyjściowy do dalszych prac nad projektem.

Programem BIM, który znacznie zyskuje na popularności jest ARCHLine.XP czyli oprogramowanie do projektowania architektonicznego BIM (Building Information Modeling), obejmujące funkcje do projektowania wnętrz.