Tu podaj tekst alternatywny Tu podaj tekst alternatywny

W nowoczesnym domu szafa powinna być nie tylko ładna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Coraz częściej nie stawia się na zakup gotowych produktów, ale samemu tworzy się meble, które z założenia mają posłużyć przynajmniej kilka lat. Żeby tak się stało, trzeba wiedzieć, jak zaprojektować wnętrze szafy, żeby można było w niej pomieścić zarówno ubrania zimowe, jak i wiosenne, a także dodatki i akcesoria, z których korzysta się na co dzień.

Podstawą jest głębokość

To jeden z podstawowych wymiarów każdej szafy. Jeśli nie dysponuje się szeroką wnęką, to trzeba liczyć się z tym, że rękawy ubrań będą przytrzaskiwane drzwiami. Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów, więc jeśli tylko ma się możliwość, to warto zaprojektować szafę, która mi minimum 55 cm głębokości.

System szuflad i półek

Zarówno jednych, jak i drugich nie może zabraknąć w żadnej szafie. Szuflady najlepiej umieścić na samym dole. Posłużą jako miejsce do przechowywania niewielkich części garderoby. Natomiast półki powinny być nie tylko solidne, ale również mieć zachowane odpowiednie odstępy między sobą. Zachowując proporcje, sprawi się, że korzystanie z szafy na co dzień nie będzie kłopotliwe, a problem związany z brakiem miejsca zostanie skutecznie rozwiązany.

Drążki z wieszakami

Zanim się je zamontuje, koniecznie trzeba zmierzyć długość najdłuższego płaszcza. Jeśli nie chce się, żeby szurał po dnie szafy i się gniótł, to drążek trzeba zamontować na odpowiedniej wysokości. Warto także zapewnić miejsce na wieszaki. W szafie powinno być luźno, żeby ubrania nie straciły swojego fasonu.